Babičkine leto

dsc_2003Vyrastala som v malej dedinke, kde ešte aj v dnešnej dobe ročné obdobia ovplyvňujú každodenný život obyvateľov podstatne významnejšie, ako len tým, že chodia v zime na lyžovačku a v lete na turistiku, alebo kúpalisko. Tu si ešte stále väčšinu obživy ľudia dopestujú, alebo dochovajú na vlastnom a v obchode kupujú už iba niektoré suroviny, ktoré sa tu buď neurodia, alebo na ne nie je dosť priestoru. Niektorí z nich dokonca ešte bývajú v tradičných domoch postavených z dreva, alebo hlinených tehál. Čaro takéhoto spôsobu života postupne objavujú aj ľudia z miest a tak sa nie len u nás, ale aj v ďalších podobných dedinách tradičné domy menia na víkendové chalupy. Jeden takýto dom v susedstve mojich rodičov už niekoľko rokov chodievame navštevovať a zveľaďovať aj my.

dsc_2004K dedinskej atmosfére hlineného domu, alebo drevenice, patrí aj tradičné zariadenie. Zrenovovaný nábytok po babičke, po pôvodných obyvateľoch, babičkine tkané prestieranie, ručne vyšívané vankúše, na stene maľované pávie pierka, kuchynské riady. V kuchyni to dotvára nová chladnička v retro štýle a sporák na drevo.

K tomu všetkému by sa hodili obrusy, utierky, závesy, zástery. Jednoducho textílie s dekórmi súvisiacimi s týmto prostredím. Tento nápad vo mne driemal už dlhšiu dobu, až sa spojila motivácia s inšpiráciou a pustila som sa do práce.

Ako na to

ceresne_kreslene

V prvej fáze bol výber motívov. Nakoľko život dedinských ľudí do značnej miery charakterizujú plody ich práce, za motívy som si zvolila práve tie. Jahody z maminho dvora. Čerešne a slivky zo sadu pri chatke. Hrášok a tekvice z našej záhrady. Výber bol ovplyvnený aj farebnosťou jednotlivých motívov, aby si každá gazdinká prišla na svoje a vedela to zladiť so zariadením, ktoré už má, prípadne vedela meniť atmosféru priestoru prestriedaním.

Nasledovala ručná kresba tušom. Vznikli tak v dnešnej dobe také populárne omaľovánky pre dospelých, v tomto prípade ich miniatúrne verzie, nakoľko každý motív- jahoda, čerešňa, kvietok, hrášok, tekvica, bol samostatný obrázok. Obrázky som vyfarbila akrylovými farbami, v tomto prípade by prílišné experimentovanie a únik od reality neboli žiadúce, preto som sa držala toho, čo vytvorila príroda.

Takto pripravené motívy som následne oskenovala a postupne vyskladávala čerešňu po čerešni, kvietok po kvietku, hrášok po hrášku do finálneho vzoru. Pozadie som tvorila pomocou šikovnej kombinácie grafických softvérov tak, aby boli jednotlivé látky dostatočne odlišné a zároveň príbuzné. Pásiky, štvorčeky a bodky nemali hlavným motívom nijako konkurovať, iba ich dotvárať. Zároveň sa mali postarať o doplnenie celkovej farebnosti danej látky. Modré a zelené pásiky na bielom pozadí ku slivkám, oranžové pásiky na žltom pozadí k hrášku, zelené na bielom pozadí k tekviciam. Pravidelné červené bodky na bielom podklade k jahodám, nepravidelné na žltom k čerešniam. Do toho všetkého ešte bolo potrebné počítať s tým, aby vzor na seba nadväzoval aj pri väčšej metráži. Výsledok som potom otestovala na malých výtlačkoch na látku. Často sa totiž farebnosti na obrazovke a na výslednom produkte líšia.

Finalizácia

dsc_1997Po drobných korekciách som nakoniec pristúpila k samotnej tlači metráže. Niečo išlo pre mňa do domčeka, no v prvej várke sa pridali aj mamy, tety, babky, susedy, kamarátky. Z každého vzoru sa nakoniec niekomu ušlo. Už sa teším na to, keď prídem k niekomu na návštevu a na stole bude obrus s mojim „babičkovsko letným“ vzorom.

Celú kolekciu si môžte pozrieť v tomto odkaze.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *